Czy słowa „postanowienie” lub „uzgodnienie” mają moc prawną, która wiąże organ prowadzący postępowanie do wydania postanowienia o przeprowadzeniu oceny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2021 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji, która jest zlokalizowana na obszarze Natura 2000. RDOŚ wydał postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania w oparciu o art. 64 ust. 1b ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 247) - dalej u.o.o.ś.

Czy w takim przypadku organ prowadzący postępowanie może odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny?

Mamy też informację, że RDOŚ dla inwestycji wymagających uzyskania dśu, a znajdujących się poza obszarami pozanaturowymi, a więc w oparciu o art. 64 ust. 1 pkt 1 u.o.o.ś. czasem: wydaje opinię o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, czasem postanowienie, w którym "opiniuje" obowiązek przeprowadzenia oceny, a jeszcze innym razem postanowienie, w treści "uzgadniając" konieczność przeprowadzenia oceny.

Czy słowa "postanowienie" lub "uzgodnienie" mają moc prawną, która wiąże organ prowadzący postępowanie do wydania postanowienia o przeprowadzeniu oceny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX