Czy składowisko odpadów, które funkcjonowało po styczniu 2010 r., mając wszelkie wymagane decyzje, można uznać za niespełniające wymogów prawa krajowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne X, które funkcjonowało po styczniu 2010 r. do 31 grudnia 2011 r., i które posiadało wszelkie wymagane na ten czas decyzje (pozwolenie na budowę, zatwierdzoną instrukcję składowiska, decyzja na unieszkodliwianie odpadów, decyzja na użytkowanie składowiska odpadów), można uznać za niespełniające wymogów określonych w przepisach prawa krajowego po styczniu 2010 r.?

WIOŚ wstrzymał oddanie do użytkowania tego składowiska z uwagi na brak geomembrany. Decyzja Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w postępowaniu odwoławczym uchyliła decyzję WIOŚ i dopuściła składowisko do użytkowania. GIOŚ powołał się na Traktat dotyczący przystąpienia RP do UE, w którym znajduje się zapis o możliwych odstępstwach od dyrektywy Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów - dalej dyrektywa 1999/31/WE -w zakresie m.in. uszczelnienia podłoża do 1 stycznia 2012 r., w odniesieniu do istniejących gminnych składowisk odpadów. Po tym terminie składowisko niespełniające wymagań nie mogło być eksploatowane. Starosta wydał decyzję o zamknięciu na wniosek zarządzającego składowiskiem, w której określił zaprzestanie przyjmowania odpadów z dniem 31 grudnia 2011 r. Składowisko zaprzestało przyjmowania zgodnie z ww. decyzją.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX