Czy skarga strony do WSA na decyzję organu II instancji w sprawie uchylenia prawa do świadczenia wychowawczego wstrzymuje wykonanie decyzji wydanej przez organ właściwy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2017 r.

PYTANIE

Klientce od 1.02.2017 r. decyzją administracyjną uchylono prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, ponieważ strona uzyskała dochód przekraczający kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko. Klientka odwołała się od tej decyzji uchylającej do SKO, SKO utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Następnie OPS w toku przeprowadzonego postępowania ustalił, iż świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko za miesiąc styczeń 2017 r. było świadczeniem nienależnie pobranym i wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko z zastosowaniem art. 25 ust. 7 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, tzn. zwrot nienależnie pobranego świadczenia ma być potrącony z bieżących świadczeń. Klientka ma też drugie dziecko i w maju 2017 r. ma być dokonane te potrącenie, lecz klientka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję SKO (czyli jest to skarga na decyzję SKO, która utrzymała w mocy naszą decyzję uchylającą świadczenie wychowawcze od 1.02.2017 r.). Od decyzji w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego klientka nie odwołała się.

Czy wobec tego organ I instancji może dokonać tego potrącenia w maju 2017 r. mimo skargi do WSA?

Czy skarga do WSA wstrzymuje wykonanie obu decyzji tzn. decyzji uchylającej prawo do świadczenia wychowawczego od lutego i decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu wychowawczym?

Czy obie decyzję są wykonalne?

Czy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję SKO wstrzymuję wykonanie decyzji wydanej przez OPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX