Czy sąsiad może zablokować wyloty w fundamencie odprowadzające wody z posesji sąsiadki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właścicielka nieruchomości złożyła pismo do burmistrza w sprawie naruszenia stosunków wodnych. Oględziny w terenie potwierdziły, że nieruchomość wnioskodawczyni jest położona wyżej względem posesji sąsiada. Na posesji sąsiada przy granicy z działką wnioskodawczyni znajduje się rów odbierający wody opadowe z obu nieruchomości, istnieje on od ok. 30 lat i został wykonany przez spadkobiercę aktualnego właściciela. Sąsiadka odprowadza wodę opadową z własnej posesji do przedmiotowego rowu za pomocą trzech wypustów w fundamencie ogrodzenia. Obie strony potwierdziły, że taki stan faktyczny występował od przynajmniej 30 lat. Właściciel działki, na której występuje przedmiotowy rów, zmienił zagospodarowanie swojej nieruchomości z nieużytku rolnego na działkę rekreacyjną. Po obfitych opadach deszczu stwierdził, że wody opadowe odprowadzane za pomocą wylotów z nieruchomości wnioskodawczyni przyczyniły się do wystąpienia wody z rowu i powstania szkód (rozlewisk wodnych) na jego posesji. Mając na względzie powyższe zablokował wyloty w fundamencie odprowadzających wody opadowe z posesji sąsiadki.

Jaką decyzję powinien podjąć organ w oparciu o art. 234 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr. wod.?

Z perspektywy wnioskodawczyni sąsiad przyczynił się do zmieniany kierunku i natężenia odpływu wód opadowych ze szkodą dla jej nieruchomości. Natomiast sąsiad broni się, że nie ma obowiązku przyjmować wody opadowej z gruntu sąsiedniego do rowu znajdującego się na jego posesji, bowiem wnioskodawczyni nie może odprowadzać wód opadowych na grunty sąsiednie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX