Czy samo magazynowanie materiałów budowlanych na gruntach, bez zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu powoduje konieczność przeprowadzenia rekultywacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta otrzymał zgłoszenie o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej w obrębie dwóch działek. Ustalono, że działki wskazane w zgłoszeniu znajdują się zgodnie z miejscowym planem w terenach rolnych i należą do dwóch różnych właścicieli (osób fizycznych), którzy prowadzą odrębne działalności gospodarcze zgodnie z zapisem w bazie CEIDG. Starosta nie posiada wiedzy, kto jest sprawcą wyłączenia gruntów w obrębie działek.

W związku z powyższym jakie kroki powinien podjąć starosta?

Czy rozpisać w pierwszej kolejności kontrolę w trybie art. 27 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l. i po ustaleniu, kto jest sprawcą wyłączenia, wszcząć w stosunku do niego postępowanie w trybie art. 28 u.o.g.r.l.?

Czy równocześnie starosta powinien wszcząć postępowanie w sprawie rekultywacji gruntów na działkach w stosunku do sprawcy?

Jakie czynności wykonane na działkach obligowałyby starostę do prowadzenia postępowania w sprawie rekultywacji?

Czy samo magazynowanie materiałów budowlanych na gruntach, bez zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu powoduje konieczność przeprowadzenia rekultywacji?

Jak wygląda procedura jej przeprowadzenia (jakie czynności powinien podjąć starosta)?

Czy jeżeli sprawca usunie zgromadzone materiały z działki, to czy starosta może zakończyć postępowanie wyłącznie wymierzając karę z art. 28 ust. 1 u.o.g.r.l.?

Czy starosta powinien w tym przypadku poinformować wójta/burmistrza o degradacji gruntów, mając na uwadze art. 15 u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX