Czy sam fakt braku magazynowania pozwala odstąpić od żądania dołączenia do wniosku o zmianę zezwolenia na przetwarzanie odpadów operatu przeciwpożarowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2020 r.

PYTANIE

Czy fakt, że przedsiębiorca prowadzący przetwarzanie odpadów nie magazynuje ich przed procesem przetwarzania lecz bezpośrednio przetwarza po dostarczeniu do instalacji, zwalnia go z wykonania operatu przeciwpożarowego, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o.?

Kwestia braku potrzeby stosowania przepisów o konieczności wykonania takiego operatu zapisana jest w art. 41a ust. 8 u.o. Przepis ten stwierdza, że przepisów dotyczących przeprowadzania kontroli przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz wykonania operatu przeciwpożarowego, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 u.o., nie stosuje się w przypadku:

1) zakładu stwarzającego zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, o którym mowa w art. 3 pkt 48a ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396);

2) zezwoleń na zbieranie odpadów, zezwoleń na przetwarzanie odpadów oraz pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów, które dotyczą wyłącznie odpadów niepalnych.

Wnioskodawca przetwarza odpady 19 08 05 Ustabilizowane komunalne osady ściekowe, które nie są wymienione w załączniku nr 2a do u.o., który określa listę odpadów niepalnych. Nie znajdują się na liście odpadów obojętnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 118 u.o.

Czy sam fakt braku magazynowania pozwala odstąpić od żądania dołączenia do wniosku o zmianę zezwolenia na przetwarzanie odpadów operatu przeciwpożarowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX