Czy są podstawy do uchylenia ojcu dzieci prawa do świadczenia Dobry Start?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2020 r.

PYTANIE

Dnia 03.03.2020 r. otrzymaliśmy do dalszej realizacji nierozstrzygnięty wniosek w sprawie świadczenia dobry start z innej gminy (gmina A), po zmianie miejsca zamieszkania wnioskodawczyni.

Pani złożyła wniosek o świadczenie DS dnia 01.12.2019 r., dołączyła do wniosku postanowienie sądu powierzające jej władzę rodzicielską nad dwójką dzieci, a ograniczające władzę rodzicielską ojcu w ten tylko sposób, że ojciec "ma prawo do współdecydowania o wszelkich sprawach związanych z dziećmi poza sprawami związanymi z wyborem szkoły oraz z tym, kto może odbierać dzieci ze szkoły".

Z weryfikacji CBB wynika, iż ojciec dzieci (były partner wnioskodawczyni) również złożył wniosek o świadczenie DS na te same dzieci dnia 22.08.2019 r. w gminie B. Świadczenie zostało przyznane i wypłacone. Gmina A zleciła wywiad środowiskowy. Wynika z niego, iż dzieci zamieszkują z matką, chodzą do szkół w terenie miejsca zamieszkania i matka sprawuje faktyczną opiekę nad dziećmi.

W wywiadzie zawarto również informację, że ojciec często przebywa za granicą. Ustalono kontakty ojca z dziećmi (brak w aktach), wpłacane są też nieregularnie alimenty przez ojca na rzecz dzieci. Dnia 22.01.2020 r. gmina A wystosowała pismo do gminy B, wskazując, że prawo do świadczenia DS należy się matce dzieci, nie zaś ojcu, w związku z czym proszą o podjęcie stosownych działań w sprawie.

Odpowiedziano, że nie można przyjąć, iż matka sprawuje faktyczną opiekę i w ocenie ośrodka o wypłacie środków decyduje pierwszeństwo złożenia wniosków. Termin załatwienia sprawy gmina A wyznaczyła na 20.03.2020 r.

Jak mamy postąpić dalej jako nowy organ właściwy przy rozstrzygnięciu sprawy?

Czy musimy zachować termin rozstrzygnięcia sprawy wyznaczony przez poprzedni organ?

Czy po zmianie miejsca zamieszkania na nowo zbadać sytuację rodziny (wspólne zamieszkiwanie, faktyczne sprawowanie opieki)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX