Czy różnice wynikające z zaokrąglenia deklaracji VAT stanowią koszt lub przychód podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Geliński Piotr
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

Na koniec każdego miesiąca spółka dokonuje przeksięgowania podatku VAT naliczonego i podatku należnego na jedno konto - rozliczenia z urzędem skarbowym. Saldo tego konta powinno być równe kwocie podatku VAT do zapłaty lub do zwrotu, który jest wykazany w deklaracji VAT-7. W związku z zaokrąglaniem do pełnych złotych kwot deklaracji powstaje różnica między kontem a deklaracją. Różnica zostaje przeksięgowana odpowiednio na konto pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych.

Czy słusznie wykazane różnice stanowią koszt lub przychód podatkowy?

Moim zdaniem zaokrąglenia w VAT wynikają z obowiązku zaokrąglania kwot podatku należnego i naliczonego - zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że w momencie dokonywania tych zaokrągleń ich kwota nie jest już podatkiem VAT, tylko zaokrągleniem - różnicą groszową.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych taki koszt nie jest wymieniony jako koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodów.

Różnica powodująca przychód - nie może być traktowana jako zwrot nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, gdyż jej powstanie nie wynika ze zwrotu tylko z zaokrąglenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX