Czy różnice pomiędzy rzeczywistą wagą przyjętych towarów a wagą podaną na fakturze można automatycznie wyksięgowywać jako różnice związane ze specyfiką działalności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Żak Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą handlową zajmującą się sprzedażą stali. Zamierzamy zakupić regał, który by funkcjonował w następujący sposób: w szuflady byłyby wbudowane wagi i pracownik magazynowy musiałby tylko wbić kod towaru, towar byłby automatycznie ważony i interfejsem byłoby przekazywanie wagi do systemu finansowo-księgowego i byłby generowany dokument PZ. Czyli przyjęcie towaru nie następowałoby na podstawie wagi wynikającej z dokumentów (listów przewozowych czy WZ), tylko na podstawie rzeczywistej wagi. Z drugiej strony mamy fakturę zakupową, na której byłyby wagi towarów wynikające z dokumentów. Z tego faktu, iż wagi u dostawców i nasza mogą mieć różne odchylenia, może dochodzić do różnic między rzeczywistą wagą a wagą wynikającą z listów przewozowych.

Czyli np. waga zmontowana na regale zważy 998 kg, a na liście przewozowym i fakturze będzie 1000 kg. Informatycy uważają, iż we wszystkich firmach te różnice są wyksięgowywane.

Czy będzie prawidłowe, jeśli stworzymy zestawienie takich różnic i automatycznie system będzie takie różnice wyksięgowywać?

Kupujemy stal przeważnie z Niemiec, 1 kg stali kosztuje ok. 3 zł i nie będziemy w tym momencie starać się o korekty, gdyż by to nie funkcjonowało.

Czy można stworzyć dokument wewnętrzny raz na miesiąc i automatem to wyksięgowywać jako różnice, które związane są ze specyfiką działalności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX