Czy różnice kursowe wpływają na wartość początkową środka trwałego, który pierwotnie był kwalifikowany jako towar handlowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma otrzymuje fakturę za oprzyrządowanie, które na moment jego zakupu jest przeznaczone do sprzedaży. Faktura za zakup oprzyrządowania oraz koszty jego transportu księgowane są na magazyn towarów do sprzedaży po kursie z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury.

1. Zostaje podjęta decyzja, że oprzyrządowanie nie zostanie sprzedane i będzie wykorzystywane przez firmę do produkcji komponentów (okres używania dłuższy niż 1 rok). W związku z tym, towar w wartości, w jakiej został zaksięgowany pierwotnie na magazyn (łącznie z kosztami jego transportu), zostaje przeksięgowany na inwestycje, a następnie przyjęty do używania i umieszczony w ewidencji środków trwałych.

2. Zaczynamy używać oprzyrządowanie (przewidywany okres używania dłuższy niż 1 rok, ale w ciągu 1 roku jest możliwe, że sprzedamy to oprzyrządowania). W związku z tym, towar, w wartości w jakiej został zaksięgowany pierwotnie na magazyn (łącznie z kosztami jego transportu), zostaje przeksięgowany na inwestycje, oddany do używania w miesiącu rozpoczęcia produkcji na nim i umieszczony w ewidencji środków trwałych.

Czy przeksięgowanie na inwestycje powinno nastąpić tylko w wartości aktualnej na magazynie (łącznie z kosztami transportu)?

Czy w związku z ze zmiana klasyfikacji różnice kursowe zrealizowane i/lub naliczone (firma rozlicza różnice kursowe bilansowo) dotyczące faktur zakupu oprzyrządowania oraz kosztów transportu podwyższają/zmniejszają wartość początkową tego oprzyrządowania w przypadku ww. zdarzeń?

Jeżeli odpowiedź na zapytanie nr 1 jest twierdząca, to czy zrealizowane/naliczone różnice kursowe z lat poprzedzających rok przyjęcia do używania należy alokować w wartości początkowej oprzyrządowania?

Czy wiąże się to z obowiązkiem skorygowania deklaracji CIT za lata poprzednie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX