Czy rozkłady czasu pracy pracowników muszą być tworzone na cały okres rozliczeniowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

U pracodawcy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się z kwartałami. Pracodawca zatrudnia 8 pracowników na stanowisku dozorcy, którzy pracują w harmonogramach czasu pracy sporządzanych przez bezpośredniego przełożonego.

Czy pomimo 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego można sporządzać harmonogramy na okresy miesięczne, czy należy tworzyć harmonogramy z góry na 3-miesiące?

Czy w sytuacji możliwości planowania miesięcznego przy 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, planując na dany miesiąc, należy stosować się do obowiązującej w tym miesiącu normy czasu pracy?

Czy mimo tworzenia harmonogramów na każdy miesiąc osobno można elastycznie planować normy, tak aby wypracować łącznie normę 3-miesięczną?

Przykład I kwartału 2023 r.: norma dla okresu 3-miesięcznego 512 godzin.

·

Czy planując w okresach miesięcznych: w styczniu musimy zaplanować 168 godzin, następnie planując luty 160 godzin i planując marzec - 184 godziny?

·

Czy w związku z tym, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy, sporządzając harmonogramy miesięczne przed każdym z miesięcy osobno, możemy zaplanować elastycznie np. styczeń 170 godzin, luty 162 godziny i marzec 180 godzin, aby w sumie osiągnąć plan na poziomie 512 godzin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX