Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą na własnym NIP i z tytułu tej działalności powstały u niego zaległości budżetowe na duże wartości. Następnie działalność gospodarcza została zamknięta, a zaległości budżetowe nie zostały spłacone. W trakcie gdy tamta działalność gospodarcza nadal funkcjonowała przedsiębiorca kupił za pomocą kredytu bankowego kamienicę, a mieszkania i lokale użytkowe wynajmuje najemcom do dnia dzisiejszego, na wynajem lokali prowadzi działalność gospodarczą o tym samym NIP, na którym prowadził poprzednią działalność gospodarczą. Obecnie Urząd Skarbowy wysłał do najemców zajęcia komornicze wzywające do wpłacania czynszu na konto bankowe Urzędu Skarbowego.

Czy Urząd Skarbowy miał prawo tak postąpić skoro na kamienica jest hipoteka, a przedsiębiorca w dalszym ciągu spłaca kredyt jaki zaciągnął na zakup kamienicy (przedsiębiorca kupił kamienicę wraz z bratem i kredyt bankowy został udzielony obojgu braciom, tak więc kamienica w połowie należy do brata przedsiębiorcy). Jeżeli Urząd Skarbowy miał prawo tak postąpić to co przedsiębiorca powinien zrobić z dodatkami mieszkaniowymi, które wpływają na jego konto bankowe, gdyż Urząd Skarbowy jak do tej pory nie powiadomił instytucji odpowiedzialnej za przekazywanie dodatków mieszkaniowych o obowiązku wpłacania tych kwot na konto Urzędu Skarbowego, a najemcy będą kwoty czynszu wpłacali na konto Urzędu Skarbowego po odjęciu dodatków mieszkaniowych tak więc Urząd Skarbowy nie będzie otrzymywał całości zajętych czynszów.

Czy przedsiębiorca powinien kwoty dodatków mieszkaniowych samodzielnie przekazywać na konto Urzędu Skarbowego, czy może wartości dodatków mieszkaniowych zatrzymywać u siebie do tej pory, aż Urząd Skarbowy nie wyśle zajęcia komorniczego do instytucji przekazującej dodatki mieszkaniowe?

Czy przedsiębiorca postępuje właściwie jeżeli poinformował najemców, iż mają wartości czynszów przekazywać do Urzędu Skarbowego, a koszty eksploatacyjne np. śmieci, woda wpłacać w kasie przedsiębiorcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?