Czy roboty mające na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem powinny zostać wskazane w projekcie zamiennym i wykonane po jego zatwierdzeniu?
PYTANIE
PINB prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie odstępstw od projektu budowlanego w zakresie dachu. Dach wystaje około 15 cm poza lico ściany szczytowej znajdującej się przy granicy z sąsiednią nieruchomością, co jest niezgodne z projektem budowlanym oraz przepisami prawa. Zgodnie z ww. projektem budowlanym dach przedmiotowego budynku nie wystawał poza lico ściany, jednak w projekcie nie przewidziano budowy ogniomuru. Budowa budynku prowadzona na podstawie pozwolenia z 2003 r. została zakończona w 2004 r. W toku postępowania administracyjnego ustalono, że dach przedmiotowego budynku przyjął obecną formę podczas ww. budowy, po której zakończeniu nie prowadzono żadnych prac na dachu.
1) Czy PINB powinien wydać postanowienie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. i nałożyć obowiązek, o którym mowa w art. 50 ust. 3 pr. bud., pomimo zakończenia budowy?
2) Czy należy jednak od razu wydać decyzję, o której mowa w art. 51 ust.1 pkt 3 w zw/ z art. 51 ust. 7 pr. bud. - nałożyć obowiązek przedstawienia projektu zamiennego?
- Jeżeli tak, to:
- Czy w decyzji nakazać roboty budowlane mające na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem, tj. odcięcie wystającej części dachu oraz budowa ogniomuru?
- Czy jednak roboty mające na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem powinny zostać wskazane w projekcie zamiennym i wykonane po jego zatwierdzeniu?
- Czy projekt powinien odpowiadać obecnym przepisom czy przepisom sprzed nowelizacji pr. bud.?
- Czy w podstawie prawnej należy podać art. 27 ustawy z 13.02.2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471) - dalej u.z.p.b.?
ODPOWIEDŹ
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX