Czy regulamin wynagradzania może obowiązywać z mocą wsteczną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Culepa Michał
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z ustawa o pracownikach samorządowych dyrektor szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest gmina, opracował i wprowadził w życie regulamin wynagradzania pracowników obsługi szkoły. W treści regulaminu zawarł między innymi zapis:

"1.Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosownie do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

2.Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu.

3.Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

4.Wynagrodzenie zasadnicze pracownika jest co najmniej o 10% wyższe niż minimalna kwota wynagrodzenia zasadniczego określona w rozporządzeniu, podana w załączniku nr 1.

5.Wynagrodzenie zasadnicze, o którym mowa w ust. 4 podlega corocznemu podwyższeniu o wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej, oraz może być powiększone w ramach środków na wynagrodzenia osobowe, przewidzianych w uchwale budżetowej Rady Miejskiej.

6.Podwyższenie wynagrodzeń, o którym mowa w ust. 5 następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej."

Czy pracownik szkoły podstawowej, ma prawo domagać się regulacji wynagrodzenia zasadniczego za 2011 r. zgodnie z pkt 5 cytowanego wyżej zapisu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX