Czy regulamin placu zabaw należy traktować jako element placu zabaw?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy regulamin placu zabaw należy traktować jako element placu zabaw i stosować § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t.?

Inwestor zgłasza budowę obiektów małej architektury w miejscu publicznym. W opisie technicznym projektu zagospodarowania działki inwestor wskazuje, że planuje się wyposażenie terenu zgodnie z poniższym zestawieniem: 1. siłownia plenerowa: orbitrek; 2. wyposażenie terenu: regulamin i ławka z oparciem - zlokalizowane w odległości mniejszej niż 10 m od linii rozgraniczającej ulicę; 3. obszar placu zabaw: zjeżdżalnia, karuzela, ławka i huśtawka; 4. piłkochwyty wys. 4 i 6 m.

Czy ławkę stanowiącą wg inwestora wyposażenie terenu należy traktować jako miejsce rekreacyjne?

I stosować w/w przepis dot. zachowania 10 m odległości?

Inwestor wskazuje również, że w obrębie działki znajdują się dwie bramki do gier zespołowych. Nie wskazuje ani w opisie ani na projekcie zagospodarowania działki istniejącego boiska.

Czy można w takim przypadku przyjąć zgłoszenie robót polegających na montażu piłkochwytów bez istniejącego boiska, projektowanych w odległości 2 m od linii rozgraniczającej ulicę?

Czy ma tutaj zastosowanie art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. (nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę) oraz art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b pr. bud.?

Czy piłkochwyty tak jak boisko muszą być sytuowane w odległości co najmniej 10 m od linii rozgraniczających ulicę przy wskazaniu inwestora, że nie znajduje się na terenie działki istniejące boisko, tylko dwie bramki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX