Czy refakturowanie kosztów przez lidera konsorcjum na rzecz pozostałych stron tej umowy można uznać za prowadzenie działalności... - OpenLEX

Czy refakturowanie kosztów przez lidera konsorcjum na rzecz pozostałych stron tej umowy można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2011 r.

PYTANIE

Stowarzyszenie X nieprowadzące działalności gospodarczej (działalność wyłącznie statutowa) wstąpiło w konsorcjum z 3 innymi stowarzyszeniami do przetargu w urzędzie dzielnicy na przyznanie lokalu biurowego pod wynajem. Konsorcjum wygrało przetarg i przyznano mu lokal, który wymaga remontu. Umowę z podwykonawcą na wykonanie remontu podpisało konsorcjum, którego liderem zostało wybrane stowarzyszenie X. W umowie konsorcjum określono, że faktury dotyczące remontu będą wystawiane na lidera konsorcjum, natomiast później nastąpi podział kosztów remontu między członkami konsorcjum, w proporcji do przyszłego udziału w wynajmowanej powierzchni nieruchomości.

Czy wystawienia przez stowarzyszenie X rachunku/faktury pozostałym podmiotom za poniesione na remont koszty w proporcji do ich udziałów, będzie oznaczało prowadzenie działalności gospodarczej?

Czy statut stowarzyszenia powinien zostać anektowany o zapis mówiący o powyższej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?