Czy recykling odpadów powstałych w wyniku demontażu zużytego sprzętu podlega przepisom ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma przyjmuje plastikowe obudowy telewizorów, plastikowe obudowy z radia, plastikowe obudowy z czajników w celu poddania tych odpadów procesom mielenia i czasem na życzenie klienta procesom retranslacji. W wyniku procesu przetwarzania powstanie przemiał/granulki. Firma uzyskała zezwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3. Przetwarzane odpady pochodzą z demontażu z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Firma przyjmuje do przetworzenia ww. odpady pod kodem 16 02 16 - Elementy usunięte ze zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15.

Czy przetwarzane odpady podlegają pod przepisy ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1893) – dalej u.z.s.e.e., czy skoro są to tylko plastikowe obudowy to już nie?

Firma zastanawia się czy w związku z prowadzoną działalnością firma jest prowadzącym zakład przetwarzania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czy raczej prowadzącym recykling odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a może zwykłym podmiotem prowadzącym przetwarzanie odpadów nie podlegającym pod u.z.s.e.e.?

W naszej ocenie firma jest zwykłym zakładem zajmującym się przetwarzaniem odpadów, a przetwarzane przez niego odpady pomimo kodu 16 02 16 nie podlegają pod przepisy u.z.s.e.e. W związku z tym firma powinna składać tylko sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za pośrednictwem BDO. Żadne inne sprawozdania w zakresie recyklingu lub przetwarzania u.z.s.e.e. nas nie dotyczą.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX