Czy realizacja usługi w ramach umowy franczyzy powinna być oznaczane jako GTU_12?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2020 r.

PYTANIE

Umowa franchisingowa a GTU_12 Kod GTU_12 odnosi się do świadczenia niektórych usług o charakterze niematerialnym. Do usług tych zaliczamy m.in. usługi zarządzania procesami gospodarczymi (PKWiU 70.22.17.0).

Czy w momencie gdy franchisingobiorca (dalej jako "Partner") wystawiając fakturę VAT na rzecz franchisingodawcy powinien oznaczać ją kodem GTU_12?

Partner działa między innymi jako pośrednik sprzedający towar w imieniu i na rachunek franchisingodawcy. Partner sprzedaje w imieniu franchisingodawcy towary oraz przyjmuje należności w jego imieniu. Dodatkowo zapewnia klientom franchisingodawcy usługi, łącząc przy tym zaawansowane technologie informatyczne a także manualną pracę swoich pracowników. Przy szerokim rozumieniu definicji "zarządzania procesami gospodarczymi" Partner bierze udział w zarządzaniu obsługą klienta franchisingodawcy. Partner otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne, które uzależnione jest od ilości sprzedanego towaru. Partner nie pobiera wynagrodzenia za obsługę klientów, nie posiada on również PKD określającego usługi zarządzania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX