Czy ratownik medyczny może nie podejmować medycznych czynności ratunkowych u pacjenta w stanie terminalnym,jeśli nie przyniosą one korzyści?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ratownik medyczny wg u.pr.m, po dokonaniu oceny stanu pacjenta, ma nie podejmować lub odstąpić od medycznych czynności ratunkowych albo udzielania świadczeń zdrowotnych, jeżeli nie spowoduje to niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Ratownik medyczny uzasadnia i odnotowuje w dokumentacji medycznej przyczyny niepodjęcia lub odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych albo udzielania świadczeń zdrowotnych. W kolejnym punkcie czytamy iż ratownik medyczny ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. W art. 20 u.p.p. czytamy, że zakres prawa do poszanowania godności i intymności obejmuje: 1. Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. 2. Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.

Czy ratownik medyczny może nie podejmować medycznych czynności ratunkowych u pacjenta w stanie terminalnym, który jest stanem zagrożenia życia i zdrowia, w przypadku kiedy to hospitalizacja lub reanimacja nie przyniesie korzyści i nie poprawi stanu pacjenta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX