Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej dla inwestycji polegającej na budowie mostu oraz obwodnicy. Decyzja objęła swoim obszarem dwie gminy - dlatego też została wydana w porozumieniu z wójtem drugiej gminy. W tym momencie decyzja jest ostateczna. Do organu wpłynął wniosek mieszkańców miejscowości o wznowienie postępowania administracyjnego złożony przez radnego gminy mieszkającego w tejże miejscowości, ale nie posiadającej statusu strony. We wniosku podważana jest rzetelność wykonania raportu oddziaływania na środowisko, gdzie radny gminy powołuje się na opinię osoby, która uważa się za eksperta w dziedzinie ochrony środowiska. Jednakże ta osoba nie okazała się posiadanymi kwalifikacjami oraz nie podpisała swojej opinii. W ocenie organu fakty przedstawione w uwagach są organowi znane i nie ma podstaw do wznowienia postępowania.

Czy radny gminy może złożyć taki wniosek w imieniu mieszkańców nie przedkładając pełnomocnictwa od konkretnych stron postępowania?

Czy organ powinien wezwać do uzupełnienia wniosku przez wnioskodawcę?

Czy może organ powinien od razu wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania?

Czy postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w tym przypadku powinno być wydane przez organ w porozumieniu z wójtem z drugiej gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?