Czy rada gminy w uchwale może zróżnicować częstotliwość odbioru odpadów komunalnych przyjmując, że budynkiem wielolokalowym jest nieruchomość posiadająca więcej niż siedem lokali?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2019 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 6r ust. 3 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010) – dalej u.u.c.p.g. rada gminy określa szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę. W uchwale dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Czy rada gminy w uchwale, o której mowa w art. 6r ust. 3 u.u.c.p.g. w związku z brakiem zdefiniowania przez ustawodawcę pojęcia budynek wielolokalowy i budynek mieszkalny jednorodzinny może zróżnicować częstotliwość odbioru odpadów komunalnych przyjmując, że budynkiem wielolokalowym jest nieruchomość posiadająca więcej niż siedem lokali?

Na terenie gminy budynki wielolokalowe znajdują się również na obszarze wiejskim i często stanowią nieruchomość składającą się jedynie z dwóch lokali mieszkalnych. Ilość wytwarzanych odpadów przez mieszkańców nieruchomości dwulokalowej jest bardzo często mniejsza niż w przypadku niektórych nieruchomości jednorodzinnych. Stosowanie takiej częstotliwości odbioru odpadów jak w przypadku dużych wspólnot jest ekonomicznie nieuzasadnione. Z wieloletniej praktyki gminy w zakresie funkcjonowania gminnego systemu gospodarki odpadami jasno wynika, że w przypadku tzw. małych wspólnot (dwu-trzy lokalowe) wystarczającą i w pełni zgodną z potrzebami mieszkańców (ilością wytwarzanych odpadów) jest rzadsza częstotliwość odbioru, stosowana tak jak w przypadku nieruchomości jednorodzinnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX