Czy publiczna uczelnia wyższa nie narazi się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jeśli wypłaci pracownikowi zaległą nagrodę jubileuszową?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat 17 kwietnia 2003 r. Ze względu na błąd ze strony pracodawcy nagroda została wypłacona dopiero 13 listopada 2006 r. Obecnie po dokładnym przeanalizowaniu stażu pracy tegoż pracownika okazało się, że w kwietniu 2008 r. powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 25 lat, która nigdy nie została mu wypłacona, a do kolejnej za 30 lat nabędzie prawo 16 kwietnia 2013 r. Ponieważ dopiero obecnie pracodawca odkrył swoją pomyłkę, jest skłonny wypłacić pracownikowi zaległą nagrodę za 25 lat, której pracownik nie otrzymał nie ze swojej winy, a w kwietniu 2013 r. wypłacić mu kolejną nagrodę za 35 lat.

Mamy jednak wątpliwość, czy mamy prawo nie stosować 3-letniego okresu przedawnienia wynikającego z kodeksu pracy, gdyż jesteśmy publiczną uczelnią wyższą i obowiązuje nas dyscyplina finansów publicznych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX