Czy przyznanie dodatku elektrycznego zawsze wiąże się z wydaniem decyzji administracyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wydać decyzję administracyjną czy tylko informację o przyznaniu dodatku elektrycznego w przypadku uregulowanym w art. 32a pkt 2 ustawy z 7.10.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – dalej u.d.e.?

Podczas weryfikacji uprawnień do dodatku elektrycznego ustalono, że deklaracja do CEEB została złożona po terminie wskazanym w ustawie (tj. po 11 sierpnia 2022 r.). W wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego potwierdzono, że główne źródło ogrzewania w danym gospodarstwie domowym faktycznie jest zasilane energia elektryczną. Oczywistym jest, że dodatek elektrycznym w takim przypadku przysługuje wnioskodawcy (nie ma wątpliwości, że jest to odbiorca końcowy, nie wypłynęły też żadne inne wnioski o dodatki na ten adres zamieszkania).

Pytanie tylko czy organ ma przyznać dodatek w drodze decyzji administracyjnej czy tylko wysłać informację o jego przyznaniu? Wątpliwości wynikają z tego, że w przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, ubiegające się o dodatek lub w przypadku pozyskania informacji, że osoba uprawniona w ogóle nie złożyła wniosku i potwierdzeniu stanu faktycznego podczas wywiadu, jasno wskazano, że przyznanie dodatku wymaga decyzji, a w przypadku jak wyżej nie widnieje taki zapis.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX