Czy przyznać zasiłek pielęgnacyjny uznając na podstawie pierwszego orzeczenia, że niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca, urodzony 23.05.1953 r. złożył wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 29.11.2018 r. dostarczając dwa orzeczenia:

- w pierwszym orzeczeniu z dnia 20-11-2001 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzekł: zaliczyć do lekkiego stopnia niepełnosprawności, orzeczony stopień ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe, przyczyna niepełnosprawności -R-, niepełnosprawność datuje się od dzieciństwa,

- w drugim orzeczeniu z dnia 15-11-2016 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzekł: zaliczyć do stopnia niepełnosprawności umiarkowanego, symbol przyczyny niepełnosprawności - 10-N 07-S 05-R, orzeczenie wydaje się na stałe, niepełnosprawność istnieje od 60 roku życia.

Czy można uznać na podstawie pierwszego orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności, że niepełnosprawność powstała od dzieciństwa, jeżeli w drugim orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności występuje ten sam symbol niepełnosprawności R, lecz komisja orzekła, że niepełnosprawność istnieje od 60 roku życia?

Czy obecnie przyznać zasiłek pielęgnacyjny, uznając na podstawie pierwszego orzeczenia, że niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX