Czy przyznać świadczenie wychowawcze mimo, że nie stawił się na wezwanie OPS w wyznaczonym terminie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2020 r.

PYTANIE

25.09.2019 r. Pan X złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+.

Ponieważ świadczenie wychowawcze na dziecko Z było pobierane w innej gminie do końca września 2019 r. Pracownik GOPS przyznał prawo do świadczenia 500+ na okres od 01.10.2019 r. do 31.05.2021 r. w dniu 22.11.2019 r. Pracownik GOPS wysłał drugi wniosek o udostępnienie danych osobowych do OPS w (…) z prośbą o podanie informacji pod czyją opieką faktycznie znajduje się dziecko Z. oraz o kopię wyroku sądowego.

W odpowiedzi OPS napisał, że zgodnie z wyrokiem wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią Z powierzono matce Y, ustalając przy niej miejsce pobytu dziecka, zaś władzę rodzicielską Pana X ograniczono. Zasądzono także alimenty od Pana X. na rzecz dziecka Y.

28.11.2019 r. pracownik GOPS wystosował zawiadomienie (wezwanie) do wnioskodawcy - Pana X, w którym zawiadomił, że "zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia zasadności pobierania świadczenia wychowawczego przyznanego w dniu 21.11.2019 r. (informacja o przyznaniu prawa do świadczenia wychowawczego)". Termin stawienia się to 7 dni od dnia odebrania wezwania w wyniku upłynięcia terminu wezwania i niestawienia się wezwanego, pracownik GOPS uchylił harmonogram wypłat w programie, pracownik nie wydał decyzji uchylającej.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy telefon od wnioskodawcy – Pana X z zapytaniem, dlaczego świadczenie nie jest wypłacane. Po rozmowie telefonicznej okazało się, iż Pan X jest w posiadaniu wyroku zmieniającego, który mówi, że wykonywanie władzy rodzicielskiej nad Z powierza się Panu X, ustalając przy nim miejsce pobytu córki. Matce Y ogranicza władzę rodzicielską. Pan chce otrzymać wyrównanie świadczenia.

Czy możemy się powołać na to, że Pan X nie stawił się na wezwanie i w związku z tym nie przyznać wyrównania?

Czy mamy jakieś podstawy by wyrównać Panu świadczenia?

Wyrównać od października?

Czy jeśli nie wydano decyzji uchylającej prawnik Pana X może wnieść skargę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX