Czy przyznać świadczenie pielęgnacyjne osobie, która ma zawieszone prawo do emerytury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Pani X składając wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, wniosła o przyznanie świadczenia w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy aktualną pełną wysokością świadczenia, a pobieraną netto emeryturą w związku ze sprawowaniem opieką nad niepełnosprawną córką Y.

Tutejszy Urząd odmówił X prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na Y ze względu na prawo do emerytury X, odwołała się od decyzji OPS do SKO.

SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję X, wniosła skargę do WSA. WSA uchyla decyzję OPS. Nie podziela stanowiska polegającego na odmowie zastosowania art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych w celu jednoczesnej wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości stanowiącej różnicę między wysokością emerytury netto a ustawową wysokością świadczenia pielęgnacyjnego.

Warunkiem niezbędnym jest dokonanie przez osobę uprawnioną wyboru jednego z wykluczających się świadczeń. Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach stanowi wyraźnie o możliwości zawieszenia prawa do m.in. emerytury na wniosek uprawnionego.

Według sądu, takim celem może być potrzeba zniesienia negatywnej przesłanki otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego.

Sąd uznał, iż OPS nie zbadał, czy X spełnia przesłanki zgodnie z art. 17 ust. 1, na tutejszym Organie ciąży obowiązek ustalenia, czy w realiach tej sprawy wezwanie do złożenia wyjaśnień jest celowe, tutejszy Urząd celem weryfikacji czy spełnia art. 17 ust. 1, zwrócił się telefonicznie do Pani X z prośbą o wyjaśnienie, czy przejście na rentę w 1986 r. było spowodowane niepełnosprawnością i X, czy też niepełnosprawnością córki.

X przed pracownikiem tutejszego Urzędu potwierdziła, iż przeszła na emeryturę z tytułu swojej niepełnosprawności. Zostało wystosowane zawiadomienie o negatywnych przesłankach do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie było wezwania do złożenia wyjaśnień, gdyż wszystkie informacje zostały przekazane wcześniej. X mogła zapoznać się z materiałem dowodowym, bądź tez wnieść ewentualne uwagi.

Gdy X zawiesi prawo do emerytury tutejszy Urząd może jej przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX