Czy przyznać siostrze świadczenie pielęgnacyjne na brata?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Klientka złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na brata.

Pełnoletni brat postanowieniem sądu został całkowicie ubezwłasnowolniony z powodu upośledzenia umysłowego. Do wniosku zostało dołączone postanowienie sądu z 2015 r. o ustanowieniu klientki rodziną zastępczą spokrewnioną. Zgodnie z oświadczeniem klientki z 2017 r. matka chłopca nie ma żadnych praw rodzicielskich do dziecka, a ojciec chłopaka nie żyje. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, m.in. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ze względu na pełnoletność chłopaka nie jest on już w rodzinie zastępczej i aktualnie nie korzysta ze świadczeń wypłacanych przez Dział Świadczeń z tytułu rodzin zastępczych.

Czy w związku z tym należy świadczenie przyznać siostrze chłopaka, czy należy podjąć dodatkowe działania?

Zgodnie z kolejnością wskazaną w przepisach pierwszeństwo w sprawowaniu opieki posiadają rodzice, a w tym przypadku zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy matka nie ma praw rodzicielskich.

Czy należy żądać dodatkowych dokumentów i w jaki sposób należy badać ewentualną kolejność w sprawowaniu opieki nad pełnoletnim chłopakiem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX