Czy przystąpienie do eksploatacji instalacji badawczej do uwodornienia olejów wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instalacja badawcza – zgłoszenie czy pozwolenie?

Podmiot planuje eksploatację instalacji badawczej do uwodornienia olejów. Instalacja będzie funkcjonować w istniejącej hali, która jest częścią Centrum badawczo-rozwojowego. Budynek hali posiada decyzję środowiskową. W charakterystyce przedsięwzięcia znajduje się wzmianka, że w hali tej ma być posadowione m.in. stanowisko do uwodornienia olejów. Rozpoczęcie eksploatacji samej hali (jeszcze bez instalacji uwodornienia) i obiektów towarzyszących, wraz z częścią laboratoryjną, ma nastąpić wcześniej – będzie zgłoszenie. Instalacja do uwodornienia olejów będzie źródłem emisji gazów/pyłów do powietrza (pochodnia lub dopalacz), ścieków oraz może generować odpady. Pozwolenie wodnoprawne już posiada (jako całe Centrum badawczo-rozwojowe).

Czy w związku z tym przystąpienie do eksploatacji instalacji badawczej do uwodornienia olejów wymaga zgłoszenia/pozwolenia?

Jeśli tak, to w jakich zakresach?

Czy czas eksploatacji ma znaczenie? – zakłada się pracę dłuższą niż 2 lata.

Jak powinno odbywać się sankcjonowanie eksploatacji kolejnych instalacji badawczych w ramach Centrum – jako rozszerzanie zgłoszenia/pozwolenia czy jako odrębna dokumentacja?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX