Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2014 r.

PYTANIE

Zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów w kwestii kwalifikowania przychodów twórców prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie opodatkowanych podatkiem liniowym 19%. Jeszcze do niedawna nie było podstaw do obaw co do przychodów artystów o ile prowadzą działalność gospodarczą.

Czy są obecnie podstawy prawne do kwalifikowania przychodów z praw autorskich i ich rozliczania wg skali o ile są uzyskane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w tym przypadku artystyczną?

Czy zmienia coś fakt, o ile twórca będzie to robił w formie spółki osobowej cywilnej ewentualnie jawnej i w ramach tej spółki będą wykazywane przychody z działalności w tym artystycznej, a wiec również i z praw autorskich, bo tego nie da się oddzielić?

A może warunki umowy coś zmienią. Zgadzam się, że tantiemy uzyskiwane od organizacji artystycznych, mają być opodatkowane zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., ale dlaczego przychód z faktury musi być dzielony na przychód z działalności gospodarczej i przychód osobisty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?