Czy przy zniesieniu współwłasności sąd może podzielić nieruchomość w ten sposób, że odsunie granicę od budynku na 1,2 m od istniejącego budynku mieszkalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2020 r.

PYTANIE

Czy przy zniesieniu współwłasności sąd może podzielić nieruchomość w ten sposób, że odsunie granicę od budynku na 1,2 m od istniejącego budynku mieszkalnego, który został zaadaptowany i powiększony z budynku gospodarczego, jeśli ten teren jest przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny zabudowy mieszkalnej w zabudowie bliźniaczej, w ścianie przy granicy zamurowano okna, zachowano wymaganą powierzchnię 0,0450 ha, a na działce zabudowanej zaprojektowano powierzchnię aż 0,0551 ha?

Czy sąd nie powinien się zwrócić o opinię do Urzędu Miasta wydziału urbanistyki i budownictwa, czy dozwolony jest taki podział, czy do starostwa powiatowego, do wydziału budownictwa, który wydał pozwolenie na adaptację budynku gospodarczego i rozbudowę go na budynek mieszkalny, ale wtedy była jedna działka we współwłasności, czy zatwierdzić przedstawiony projekt podziału przy odsuniętym budynku mieszkalnym, który ma być połową budynku bliźniaczego, którego druga część ma powstać po zniesieniu współwłasności na części niezabudowanej?

Podziałem objęta jest część terenu w drugiej linii zabudowy, ponieważ z przodu znajduje się budynek piętrowy, w którym wyodrębnione zostały wcześniej dwa lokale mieszkalne z gruntem niezbędnym do ich funkcjonowania niezależnie od ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego. Dojazd do nowo-projektowanych działek z tyłu ma funkcjonować jako wspólna służebność gruntowa dla obydwu działek.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX