Czy przy zamianie udziałów w nieruchomości przy zniesieniu współwłasności można wystawić jedną fakturę dokumentującą tylko dopłatę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2017 r.

PYTANIE

Spółka prawa duńskiego zarejestrowana w Polsce na potrzeby VAT (posiada polski NIP) i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (rezydent polski) posiadają po 50% udziałów w dwóch odrębnych lokalach mieszkalnych (jeden 152 m2 drugi 318 m2), udziały w drodze i w trzech miejscach postojowych - garażach. Firmy postanowiły wzajemnie znieś współwłasność udziałów w obu nieruchomościach mieszkalnych w poniższy sposób: spółka-nierezydent przeniesie na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (rezydent) swój 50% udział w jednym z lokali nieszklanych, a nabędzie 50% udziałów od rezydenta w drugim mieszkaniu. W efekcie tej transakcji, spółka nierezydent będzie właścicielem 100% udziałów jednego mieszkania (152 m2) + udział w drodze i jeden garaż, a osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (rezydent) stanie się właścicielem 100% drugiego mieszkania (318 m2) + udział w drodze i dwa garaże. W akcie notarialnym będzie określona wartości poszczególnych lokali mieszkalnych oraz sposób rozliczenia poprzez potrącenie i dopłatę różnicy pomiędzy wartościami mieszkań.

Czy z punktu widzenia VAT opisana powyżej transakcja powinna zostać rozpoznana przez strony (czynni podatnicy VAT) jako dwie oddzielne transakcje?

Czy należy wystawić fakturę sprzedaży spółki -nierezydenta na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (rezydent) na części udziałów w większym mieszkaniu za określoną wartość z podziałem na stawki 8% i 23% (liczona proporcją do metrażu mieszkania) + udziały w drodze i garaże ze stawką 23% oraz fakturę sprzedaży osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (rezydent) na rzecz spółki-nierezydenta części udziałów w mniejszym mieszkaniu za określoną wartość z podziałem na stawki 8% i 23% + udziały w drodze i garażu ze stawką 23%?

Czy określoną w akcie notarialnym dopłatę różnicy wartości obie firmy powinny traktować jako formę wzajemnych rozliczeń finansowych?

Czy istnieje możliwość wystawienia jednej faktury przez spółkę nierezydenta na dopłatę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX