Czy przy ubieganiu się o wydanie decyzji ustalającej środowiskowe uwarunkowania dla tego przedsięwzięcia obowiązują wymogi określone w § 4 r.s.o., czy też spółkakorzysta ze zwolnienia określonego w § 30 ust. 2 r.s.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest właścicielem składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne wybudowanego na podstawie pozwolenia na budowę w latach 80-tych. Składowisko nie ma naturalnej ani sztucznej bariery geologicznej, lecz jest wyposażone w uszczelnienie syntetyczne z folii PEHD o grubości 2 mm, system drenażu z rur ceramicznych, system drenażu podfoliowego oraz w system monitoringu pozwalający na określenie braku negatywnego oddziaływania składowiska na wody powierzchniowe i podziemne. Wyniki monitoringu prowadzonego nieprzerwanie od kwietnia 2003 r. nie wykazują negatywnego wpływu oddziaływania składowiska na wody podziemne i powierzchniowe. Spółka chce zmienić funkcjonalność tego składowiska poprzez jego rozbudowę polegającą na podwyższeniu rzędnych przy zachowaniu dotychczasowych granic jego lokalizacji.

Czy przy ubieganiu się o wydanie decyzji ustalającej środowiskowe uwarunkowania dla tego przedsięwzięcia obowiązują wymogi określone w § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z 30.04.2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. z 2013 r. poz. 523) - dalej r.s.o., czy też spółka w tym zakresie korzysta ze zwolnienia określonego w § 30 ust. 2 r.s.o.?

Zdaniem Spółki w opisanej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie od wymogów w zakresie posiadania naturalnej i sztucznej bariery geologicznej na podstawie § 30 ust. 2 r.s.o., tym bardziej, że § 4 r.s.o. nie zawiera analogicznego jak w § 2 r.s.o. postanowienia, że zawarte w nim wymogi dotyczą również rozbudowy składowiska.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX