Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 listopada 2008 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2005 r.

PYTANIE

Firma zajmuje się organizacją wyjazdów turystycznych do Aten oraz sprzedażą biletów wstępu na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. W skład usług świadczonych na rzecz odbiorców wchodzi: zakwaterowanie w hotelach w Atenach, transport lotniczy, ubezpieczenie. Usługi te są przez nas nabywane od innych podmiotów. Dotychczas tj. do 30 kwietnia 2004 r. sprzedaż pakietów turystycznych opodatkowana była stawką 7 %. Po 1 maja 2004 r. te same pakiety winny być opodatkowane wg szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki zgodnie z art. 119 ustawy o VAT.

Czy w związku z powyższym, w odniesieniu do pakietów sprzedanych odbiorcom po 1 maja 2004 należy wyliczyć i opodatkować marżę? Nadmieniam, iż udokumentowanie osiągniętej marży na poszczególnych pakietach turystycznych jest kłopotliwe, ponieważ od dostawców usług otrzymujemy faktury zbiorcze (np. za 1000 miejsc hotelowych).

Czy w tym przypadku usługa hotelowa zakupiona przez nas w Grecji stanowi dla firmy import usług i czy jesteśmy jako odbiorca usługi zobowiązani naliczyć podatek należny od importu usług?

Płatności za zarezerwowane miejsca hotelowe dokonujemy w ratach i na chwilę obecną 80% usług hotelowych zostało przez nas opłacone na podstawie faktur usługodawcy zagranicznego. Czy w związku z tym import usług dotyczyć będzie pozostałych 20%, które zostaną zafakturowane po 1 maja 2004?

Sprzedaż biletów wstępu na Igrzyska Olimpijskie, nabytych przez nas od dostawcy krajowego, prowadziliśmy do 30.04.04 jako zwolnione z VAT. Obecnie zgodnie z zał. 3 do u.p.t.u. wstęp na imprezy sportowe opodatkowany jest wg stawki 7 %.

Czy w związku z tym przy sprzedaży biletów wstępu po 1 maja 2004 powinniśmy zastosować stawkę 7 % i jakie znaczenie ma w tym przypadku fakt, że impreza sportowa odbywać się będzie w Grecji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?