Czy przy przebudowie poddasza w budynku w zabudowie bliźniaczej należy zobowiązać inwestora do dołączenia ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu budynku sąsiada?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Marianna
Odpowiedzi udzielono: 26 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w związku z treścią § 206 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. w sprawie dotyczącej przebudowy poddasza w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej (obie połówki bliźniaka położone na odrębnych działkach, posiadają poddasze ze wspólną konstrukcją więźby dachowej, budynek bliźniaczy z lat siedemdziesiątych), w ramach której planowana jest budowa ściany oddzielenia pożarowego z wyprowadzeniem ponad dach, należy zobowiązać inwestora do dołączenia ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu budynku sąsiada uwzględniającej bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowników tego budynku?

Pytanie nie dotyczy prawa do dysponowania nieruchomością sąsiednią na cele budowlane, gdyż w tym przypadku posiadanie tego prawa nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wątpliwość budzi jedynie przypadek, w którym ściana oddzielenia pożarowego usytuowana została bezpośrednio przy granicy działki po stronie działki inwestora. Kwestia wykonania obróbek blacharskich po stronie sąsiada i naruszenie wspólnych elementów poszycia może rodzić konieczność posiadania przez inwestora tego prawa.

Czy w przypadku odsunięcia ściany oddzielenia pożarowego od granicy na odległość umożliwiającą wykonanie obróbek blacharskich i innych robót związanych z przebudową wspólnego okapu po stronie działki inwestora umożliwi inwestorowi wykonanie przebudowy dachu bez posiadanego prawa do dysponowania nieruchomością sąsiednią na cele budowlane oraz bez konieczności dołączenia ekspertyzy na podstawie § 206 ust. 1 r.w.t.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX