Czy przy pracach budowlanych podwykonawca zastosuje odwrotne obciążenie czy split payment, jeśli zostaną wykonane w... - OpenLEX

Czy przy pracach budowlanych podwykonawca zastosuje odwrotne obciążenie czy split payment, jeśli zostaną wykonane w październiku, a odebrane protokołem w listopadzie 2019 roku?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2019 r.

PYTANIE

Czy po 1 listopada 2019 roku firma wystawia fakturę z vat 23 % na usługi budowlane na podstawie odebranego protokołu odbioru w listopadzie czy na podstawie wykonanych prac do 31 października w procedurze odwrotnego obciążenia?

Firma świadczy usługi budowlane jako podwykonawca i wystawia tym tytułem faktury w procedurze odwrotnego obciążenia. Przykładowo: roboty wykonywane za okres od 1 do 31 października zgłasza do odbioru początkiem listopada i w dniu 7 listopada zlecający podpisuje protokół odbioru. W związku z tym w dniu 7 listopada wystawiana jest faktura z datą sprzedaży 7 listopada. Taka faktura jest ujmowana w rejestrach VAT pod data 7 listopada. Czasami zdarza się, że usługa nie zostaje odebrana, bo wymaga poprawek i wówczas odbiór prac następuje np. dopiero 20 listopada lub nawet 5 grudnia. Wówczas faktura jest wystawiana w dniu 20 listopada lub 5 grudnia i taka też jest wpisywana data sprzedaży na fakturze.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?