Czy przy dropshippingu można stosować zwolnienie podmiotowe w VAT i czy trzeba dokumentować sprzedaż na kasie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient założył działalność gospodarczą - sprzedaż (pośrednictwo sprzedaży przez internet), zwane dropshipping, polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę.

Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się tylko do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który sam realizuje wysyłkę towaru do klienta. Podobnie jak w przypadku całego handlu detalicznego, sprzedawca osiąga zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną. W praktyce - mój klient nie widzi na żywo towaru, który sprzedaje, nie prowadzi magazynu. Prawdopodobnie będzie sprzedawał zabawki, ale w przyszłości na pewno poszerzy ofertę. Według przepisów, w określonych przypadkach nie musi posiadać kasy fiskalnej (limit przy sprzedaży dla osób fizycznych oraz wtedy, kiedy wszystkie wpłaty dokonywane są na konto bankowe, to zwolnienie z kasy bez limitu), ale czy w praktyce kontrola nie zakwestionuje braku kasy fiskalnej?

W tym modelu, kiedy wysyłkę robi dostawca mój klient może mieć problem z powiązaniem transakcji na koncie bankowym z wysyłką danego przedmiotu.

Czy i jak powinien prowadzić dokumentację, aby obronić brak kasy fiskalnej?

Czy przy tego rodzaju sprzedaży obowiązują również ogólne przepisy VAT, czyli to, że do przekroczenia limitu nie trzeba się rejestrować?

Czy przy  dropshippingu jeśli wszystkie zapłaty wpływają na konto bankowe jak powinien przekazać klientowi fakturę sprzedaży, czy wystarczy na maila?

Odbiorcami są to głownie osoby fizyczne, czy obowiązuje go limit do kasy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX