Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2014 r.

PYTANIE

Przedmiotem mojej działalności gospodarczej jest między innymi wznoszenie budynków mieszkalnych. W 2013 r. rozpocząłem inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego z przeznaczeniem sprzedaży lokali mieszkalnych. Wszelkie wydatki związane z budową zaliczam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu jako wydatki na zakup materiałów oraz usług. Sprzedaż pierwszych mieszkań nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Z uwagi na niskie zainteresowanie ofertą sprzedaży zamierzam jeden lokal mieszkalny przeznaczyć na prywatne cele mieszkaniowe i zamieszkać w nim wraz z rodziną. W 2012 r. uzyskałem dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości (transakcja zakupu i sprzedaży nieruchomości nie nastąpiła w ramach działalności gospodarczej). W obowiązującym terminie tj. do 30 kwietnia 2013 r. złożyłem w urzędzie skarbowym deklarację PIT-39, w której wykazałem uzyskany dochód jako wolny od podatku dochodowego, w związku z zamiarem przeznaczenia przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Czy wartość wydatków, które zostaną wyodrębnione i wyksięgowane z kosztów działalności gospodarczej z wartości wszystkich nakładów poniesionych w ramach działalności gospodarczej na wybudowanie budynku mieszkalnego, dotyczące lokalu, który zamierzam przeznaczyć na prywatne cele mieszkaniowe mogą być uznane jako wydatki związane z budową własnego lokalu mieszkalnego?

Czy w ten sposób poniesione wydatki dają mi prawo do skorzystania ze zwolnienia dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację