Czy przewóz ciekłego azotu podlega przepisom ADR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie w procesie montażu sworzni i tulei wykorzystywany jest ciekły azot. Ciekły azot dostarczany jest przez firmę zewnętrzną, która napełnia stojący na hali zbiornik ciśnieniowy (wielkość zbiornika nie wymaga zgłoszenia do UDT, zbiornik jest dzierżawiony, ponad 600l). Następnie przeszkoleni pracownicy, za pomocą specjalnej dyszy, ubrani w środki ochrony indywidualnej pobierają ok 35 l - 50 l ciekłego azotu do pojemnika kriogenicznego i po przewiezieniu go na stanowisko pracy przystępują do montażu. Obecnie planujemy, aby również pracownicy serwisu mogli zabrać ciekły azot do klienta w naczyniu Dewera o pojemności 35 l - 50 l i na miejscu wykorzystać ciekły azot przy wymianie tulei itp. Pojemnik kriogeniczny byłyby dodatkowo umieszczony w drewnianej, oznakowanej skrzyni. Mamy flotę samochodów z otwarta paką.

Czy jako firma świadcząca usługi serwisowe możemy przewozić ciekły azot w ilości jednorazowo do 70 l (dwa pojemniki po 35 l) do klienta?

Czy w związku z wprowadzeniem takiego procesu będziemy musieli uzyskać dodatkowe pozwolenia, czy będą obowiązywać nas przepisy ADR i u.p.t.n., czy musimy składać sprawozdania?

Czy do wewnętrznego transportu na stanowisko pracy również musimy stosować przepisy odnoszące się do transportu substancji niebezpiecznych (instrukcje, karty charakterystyki, środki ochrony mamy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX