Czy przerwy na karmienie trzeba odnotowywać w ewidencji czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica po powrocie z urlopu rodzicielskiego, zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy od 7:00 do 15:00 złożyła wniosek o połączenie 2 półgodzinnych przerw na karmienie, co w związku z powyższym skutkuje późniejszym przychodzeniem do pracy (codziennie o godz. 8:00 rano).

Czy w rocznej ewidencji czasu pracy pracodawca powinien codziennie wpisywać 7 godzin pracy i do sumy - łącznej liczby godzin przepracowanych w miesiącu powinien wliczać 7 godzin, czy 8 godzin dziennie, tak jakby pracowała ta osoba w normalnych godzinach pracy?

Jeśli liczyć 7 godzin, to każdego miesiąca będzie miała przepracowaną mniejszą liczbę godzin poniżej normy. Po drugie - pracownica ta za kilka dni zmieni stanowisko pracy i będzie zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy, co będzie skutkowało brakiem konieczności ewidencjonowania godzin jej pracy. Ale generalnie powinna pracować 8 godzin dziennie i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracownica nie chce jednak rezygnować z przerw na karmienie.

Czy w przypadku zmiany systemu czasu pracy, pracownica powinna złożyć stosowny wniosek, że nadal chce kontynuować korzystanie z uprawnienia, czy nie ma konieczności składania żadnego wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX