Czy przepisy prawa budowlanego nakładały na organy, wydające decyzje w sprawie pozwolenia, obowiązek przechowywania dokumentacji budowlanej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor (osoba fizyczna) w 1979 i 1981 r. uzyskał z Wydziału Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miejskiego decyzje o zatwierdzeniu planu realizacyjnego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Nie zachowały się one jednak w archiwum inwestora, co nie jest niezgodne z przepisami, bowiem przepisy obowiązujące w czasie realizacji inwestycji nie obligowały inwestora ani właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego do archiwizowania dokumentacji związanej z realizacją obiektów zatwierdzonych ww. decyzjami. Przepisy obowiązującej w czasie powstawania przedmiotowych inwestycji ustawy z 24.10.1974 r. - Prawo budowlane, nie zawierały wymogu analogicznego do tego, jaki znajduje się w obecnie obowiązującym art. 63 ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud., a mianowicie nakładającego na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek przechowywania przez okres istnienia obiektu określone dokumenty, w tym pozwolenia na budowę. Określony w § 34 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 20.02.1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego obowiązek przechowywania przez okres istnienia obiektu planu realizacyjnego i projektu ze wszystkimi rysunkami zamiennymi lub naniesionymi zmianami, wprowadzonymi w toku wykonywania robót budowlanych odnosił się tylko do budownictwa jednostek gospodarki uspołecznionej oraz innych jednostek organizacyjnych, a nie do budownictwa osób fizycznych. Z kolei do obowiązków archiwizacyjnych organów administracji (mając na uwadze poprzednio obowiązującą ustawę) należało przechowywania dokumentów dotyczących wydawanych pozwoleń na budowę tylko przez okres 5 lat.

Czy rejestry ww. spraw (rejestry wniosków o wydanie pozwolenia na budowę) winny być w posiadaniu organu do dnia dzisiejszego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX