Czy przepisy nakazujące zmniejszanie kosztów uzyskania przychodów o koszty nieuregulowane mają zastosowanie do opłat za wieczyste użytkowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2014 r.

PYTANIE

Jesteśmy spółką jawna na PKPiR. W roku ubiegłym nie zapłaciliśmy opłaty za użytkowanie wieczyste. Decyzję na powyższą opłatę mamy z 2012 r., z której wynika, że jesteśmy zobowiązani płacić każdego roku, aż do wydania nowej decyzji do 31 marca opłatę za cały rok z góry w ustalonej decyzją wysokości. W 2013 r. w marcu ujęliśmy w kosztach uzyskania przychodu należną kwotę, chociaż nie została zapłacona. W kwietniu wyksięgowaliśmy ją zgodnie z ustawą o zatorach płatniczych. Podobnie zrobiliśmy w 2014 r. W czerwcu tego roku zapłaciliśmy należną opłatę zarówno za rok 2013 jak i 2014.

Czy w kosztach uzyskania przychodu możemy obecnie ująć zapłatę za te dwa lata?

Jeśli nie, to jak prawidłowo księgować w PKPiR opłatę za wieczyste użytkowanie (z terminem płatności, nawet jeśli nie jest zapłacona, czy z datą zapłaty, nawet jeśli zapłata nastąpi w następnym roku)?

Czy opłatę za wieczyste użytkowanie obejmuje ustawa o zatorach płatniczych, czyli czy trzeba korygować koszty z tytułu ich nie zapłacenia po upływie 30 dni od terminu płatności?

Jak wyglądałoby powyższe rozliczenie gdyby opłata za wieczyste użytkowanie była kosztem pośrednim, a jak w przypadku kosztu bezpośredniego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX