Czy przepisy bhp dopuszczają zatrudnianie pracowników młodocianych w wieku powyżej 16 lat do prac przy naprawach pojazdów samochodowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 30 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Przymierzamy się do przyjęcia młodocianych do praktycznej nauki zawodu na terenie naszego warsztatu pojazdów ciężarowych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24.08.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2016 r. poz. 1509) - dalej r.w.p.w.m., w którym w § 2 zezwala się na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych młodocianym, które są określone w załączniku nr 2 do r.w.p.w.m., jeżeli jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego młodocianych. Dalej wskazany załącznik nr 2 stanowi, że "Prace wymagające stale wymuszonej i niewygodnej pozycji przy pracy" zezwala na prace przy naprawach pojazdów samochodowych pod warunkiem wykonywania ich nie dłużej niż 3 godziny na dobę.

Jak należy interpretować ten punkt przy założeniu 8-godzinnej dziennej praktycznej nauki zawodu - oczywistym jest, że młodociany nie będzie przez 3 godziny w stale wymuszonej czy niewygodnej pozycji ciała?

Czy zatem w ramach praktycznej nauki zawodu młodociany może przebywać w warsztacie samochodowym do 8 godzin?

Jak w tym przypadku odnieść się do młodocianych poniżej 16 roku życia, skoro załącznik nr 2 do r.w.p.w.m.zezwala na zatrudnianie młodocianych przy niektórych pracach w wieku powyżej 16 lat?

Zmieniony kodeks pracy definiuje młodocianego od ukończenia 15 roku życia, dopuszczając do realizacji przygotowania zawodowego nawet osobę poniżej 15 roku życia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX