Czy przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią określonego wieku, stracił moc w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2017 r.

PYTANIE

Czy zmiana normatywna wynikająca z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 roku wydana w sprawie o sygnaturze K 38/13 (OTK-A 2014/9/104, Dz.U. z 2014 r. poz. 1443) dotycząca przepisu art. 17 ust. 1b ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r., że jest niezgodny z konstytucją w zakresie w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności i jak określa SKO powyższy wyrok z dniem publikacji spowodował bezpośredni skutek derogacyjny. SKO zarzuciło, uchylając naszą decyzję, że organ pierwszej instancji orzekając w sprawie zastosował art. 17 ust. 1b u.ś.r. bez uwzględniania faktu, że doszło do zmiany stanu prawnego wskutek wejścia w życie przywołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego eliminującego z porządku prawnego niekonstytucyjny fragment tego przepisu.

Czy oznacza to, że chociaż w ustawie o świadczeniach rodzinnych zapis nie został usunięty, możemy prowadząc postępowanie nie uwzględniać go w sprawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX