Czy przepis art. 82b Ordynacji podatkowej jest wystarczającą podstawą do wystąpienia do organów o ustalenie danych niezbędnych do wydawania decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2023 r.

PYTANIE

Wobec właściciela nieruchomości w 2021 r. została wydana decyzja określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W 2022 r. zmieniły się stawki opłat więc został wezwany do złożenia deklaracji – zgodnie z art. 6o ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na otrzymaną korespondencję nie zareagował. Planuję wszcząć ponownie postępowanie i wystąpić do innych organów (Policji, miejscowego Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz ZUS/KRUS) z wnioskiem o udzielenie informacji – zgodnie z art. 82b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p., w celu ustalenia liczby osób zamieszkujących (choć nieoficjalnie wiem ile jest tam osób). W przypadku Policji będę chciał żeby ustalili liczbę osób zamieszkujących wraz z właścicielem nieruchomości, do NUS (czy w centralnej bazie podatników widnieją podmioty wskazujące dany adres jako adres zamieszkania), ZUS/KRUS (czy osoby zamieszkujące pod adresem X są zgłoszone pod tym adresem do ubezpieczenia zdrowotnego/społecznego).

Czy mogę w ww. wnioskach wnosić o podanie imienia i nazwiska osób zamieszkujących oraz w przypadku NUS, ZUS/KRUS będących w bazach tych organów? Czy jedynie liczbę? Czy w podstawie prawnej powołać się jeszcze na inne przepisy? Czy tylko art. 82b o.p. jest wystarczający?

Czy w obecnym postępowaniu będę mógł powoływać się na dokumenty zgromadzone w poprzednim postępowaniu, w tym m.in. protokołu z przesłuchania strony, świadka itp.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX