Czy przemieszczenie towarów, które w trakcie wysyłki jest poddawane dodatkowej obróbce stanowi WNT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Uprzejmie proszę o przedstawienie Państwa opinii na temat poprawności klasyfikacji zdarzenia gospodarczego dla potrzeb opodatkowania podatkiem VAT. Nasza spółka zajmuje się produkcją szkła gospodarczego, między innymi opakowaniowego. Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzunijnych.

Nasze produkty sprzedawane są zarówno na rynku krajowym, jak też za granicą. W ostatnim czasie pojawił się w naszym obrocie nowy typ operacji. Nasze produkty sprzedawane do odbiorcy unijnego na zasadzie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podlegają w trakcie wysyłki dodatkowej obróbce, którą można określić jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

Przykładem takiej transakcji jest sprzedaż naszych produktów do podmiotu zarejestrowanego dla potrzeb VAT w Austrii. W trakcie wysyłki na naszych wyrobach nanoszone są dodatkowe elementy (nadruki, napisy). Odbywa się to w Czechach na zasadzie poddania całej wysłanej partii wyrobów określonej usłudze. Po naniesieniu na wyrobach opisanych nadruków i napisów są one przesyłane do ostatecznego odbiorcy na terytorium Unii Europejskiej.

Zaznaczam, że wyroby te podlegają dodatkowym usługom w trakcie wysyłki i dotyczy to całej wysyłanej partii wyrobów. Nie mamy więc do czynienia z operacją przemieszczenia naszych wyrobów do Czech w celu naniesienia na nich wydruków, a następnie składowania nadrukowanych wyrobów w magazynie w Czechach na potrzeby ewentualnej wysyłki do kontrahentów.

W świetle powyższego proszę o wyrażenie Państwa opinii. Ze swojej strony dodam, że udało mi się znaleźć kilka interpretacji w podobnych sprawach, zgodnie z którymi opisana powyżej usługa powinna zostać zadeklarowana dla potrzeb VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów:

1) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7.06.2010 r., IBPP3/443151/10/BWo,

2) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 10.01.2013 r., ILPP4/443-459/12-2/EWW.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX