Czy przekazując maszyny i urządzenia do miejskiej spółki prawa handlowego na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia, która trwa nadal, podatnik postępuje prawidłowo, nie opodatkowując tej czynności VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik VAT, Miasto – Urząd Miasta prowadzi swą działalność statutową na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, niepodlegającą ustawie o VAT oraz działalność gospodarczą, tj. opodatkowaną VAT i zwolnioną z VAT.

Czy przekazując maszyny i urządzenia w latach 1998-2000 do miejskiej spółki prawa handlowego na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia, która trwa nadal, postępuje prawidłowo, nie opodatkowując tej czynności VAT?

Spółka wykonuje zadania Miasta, które zostały jej powierzone. W momencie zakupu ww. ruchomości nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenie podatku VAT naliczonego od podatku VAT należnego.

Czy przekazanie nieodpłatne jw. można traktować jako działalność Miasta, wynikającą z art. 15 ust. 6 u.p.t.u., tj. wykonywaną w ramach działalności statutowej niepodlegającej ustawie o podatku VAT, dla której to działalności Miasto nie jest podatnikiem VAT, nawet jeśli zawarto umowę cywilną ze spółką?

W 2016 r. podatnik VAT – Miasto – Urząd Miasta zamierza przekazać ww. maszyny i urządzenia aportem do tej samej spółki prawa handlowego, która używa je na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia jw.

Czy przy dostawie ww. urządzeń/ruchomości wniesionych do spółki jako aport rzeczowy przysługuje podatnikowi Miastu – Urzędowi Miasta prawo do zwolnienia tej czynności z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., pomimo że towary te nie były przed wniesieniem aportem wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej, lecz według podatnika VAT – nie podlegającej ustawie o podatku VAT, co zdaniem podatnika tym bardziej przesadza o nieopodatkowaniu tej czynności aportu również z tego względu, że podatnikowi nie przysługiwało w momencie zakupu ruchomości (towarów) w latach 1998-2000 odliczenie podatku VAT naliczonego od należnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX