Czy przekazanie odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami do wykorzystania na własne potrzeby mieści się w przekazaniu odpadów "innym podmiotom do odzysku"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Duczmal Maria
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów, w tym odpadów, które według obowiązujących przepisów można przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami. Sposób gospodarowania przedmiotowymi odpadami, określony w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, nie przewiduje przekazywania tych odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, tylko przekazywanie podmiotom do odzysku lub unieszkodliwienia

Czy podmiot, przekazując zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami narusza warunki pozwolenia na wytwarzanie odpadów, ponieważ taki sposób gospodarowania nie jest określony w pozwoleniu?

Czy w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów musi się znaleźć zapis dotyczący przekazywania odpadów, które można przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami?

Podmiot posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów, w którym określono dla poszczególnych rodzajów odpadów, że będą przekazywane podmiotom do odzysku lub unieszkodliwienia. Podczas kontroli stwierdzono, że odpady o kodzie 17 04 05 - żelazo i stal przekazywane są podmiotowi, posiadającemu zezwolenie na zbieranie i transport tego rodzaju odpadów. Kontrolowany podmiot przedstawił kartę przekazania ww. odpadów, według której podmiotem przejmującym odpad jest podmiot, posiadający zezwolenie na zbieranie i transport odpadów.

Czy kontrolowany podmiot postępuje zgodnie z pozwoleniem na wytwarzanie odpadów, mimo że nie przekazuje odpadów podmiotowi posiadającemu zezwolenie na odzysk odpadów np. hucie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX