Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę pensjonat wraz z restauracją. W celu zwiększenia sprzedaży zawarłem umowę z firmą GROUPON na sprzedaż voucherów. Pojedynczy voucher o wartości 650 zł dotyczy pakietu usług naszego pensjonatu (noclegi wyżywienie) oraz prezentu w postaci biletu na baseny termalne. Bilety te są zasadniczym elementem zwiększającym atrakcyjność oferty. Niezależnie od tego, czy goście skorzystają z basenów czy też nie, cena voucheru jest stała. Problem polega na tym, że baseny to usługa obca, którą muszę zakupić. Następnie bilety wręczam gościom, którzy przyjechali do ośrodka i wyrażają chęć skorzystania z basenów. Zarówno usługi hotelowe, jak i baseny są objęte stawką VAT 8%. W przypadku jednak nabywania dla bezpośredniej korzyści turysty usług obcych mamy do czynienia z usługą turystyczną objętą stawką 23% na zasadzie VAT marży, co powoduje nieopłacalność takiej oferty.

W celu uniknięcia klasyfikacji moich usług jako usługi turystyczne zamierzam przekazywać gościom bilety na baseny termalne nieodpłatnie. Na voucherze będzie informacja, że bilety na baseny są prezentem.

Czy przekazane nieodpłatnie bilety, których cena wynosi od 15 do 30 zł będą zwolnione z VAT jako prezenty o małej wartości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?