Czy przedszkole powinno zwrócić się do jednostki nadrzędnej o zwrot w roku następnym kwoty należnej dla rodzica z tytułu zwrotu za nieobecności dziecka w przedszkolu w grudniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Niemiec Renata
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2012 r.

PYTANIE

Przedszkole, jednostka budżetowa samorządowa na podstawie Uchwały Rady Miejskiej oraz art. 223 ustawy o finansach publicznych utworzony ma "wydzielony rachunek dochodów opłat za wyżywienie dzieci w przedszkolu".

Zgodnie z umowami cywilno-prawnymi zawartymi z rodzicami przedszkole dokonuje zwrotu za każdą nieobecność dziecka w przedszkolu z tytułu wyżywienia. Rodzice przy podpisywaniu umów złożyli oświadczenia z podaniem numerów rachunków bankowych, na które przedszkole może dokonywać zwrotów za nieobecności dzieci (dotyczy to głównie zakończenia roku budżetowego). Przedszkole w dniach od 28-30 grudnia dokonywało zwrotów środków za nieobecności z tytułu wyżywienia i opłaty stałej na konta osobiste wskazane przez rodziców. W dniu 30 grudnia bank dokonał zwrotu na nasze konto bankowe kwoty 27,50 zł (zwrot za wyżywienie) - z powodu zamkniętego rachunku bankowego rodzica. Zaznaczam, że wszystkie operacje bankowe, aby mogły być zaksięgowane w "starym roku" musiały być zakończone do godz. 11.00 w dniu 30 grudnia. Należne dla przedszkola odsetki bankowe oraz kwota zwrócona przez bank została przekazana za pośrednictwem banku do organu prowadzącego według paragrafu wydatków 2400.

Czy przedszkole powinno zwrócić się do jednostki nadrzędnej o zwrot w roku następnym kwoty 27,50 - kwoty należnej dla rodzica z tytułu zwrotu za nieobecności dziecka w przedszkolu w grudniu, czy powinno wypłacić wskazaną kwotę rodzicowi z bieżących wpływów z tytułu opłat za przedszkole, pomniejszając tym samym dochody?

Jeśli organ prowadzący zwróci nam opisaną kwotę, czy będzie stanowiła ona dochód, czy wydatek jednostki i w jakim paragrafie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX