Czy przedsięwzięcie polegające na rekultywacji składowiska odpadów komunalnych przy wykorzystaniu odpadów w procesie odzysku w ilości ponad 10 t na dobę należy kwalifikować do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca zamierza poddać rekultywacji gminne składowisko odpadów komunalnych przy wykorzystaniu określonych rodzajów odpadów. W tym celu planowane jest przetwarzanie odpadów w procesach odzysku R3 i R5. Do wykonania warstwy wyrównawczej kwater składowiska przewiduje się wykorzystanie odpadów w ilości nie przekraczającej 6100 Mg w procesie odzysku R5. Szacunkowe zapotrzebowanie materiału na warstwę rekultywacyjną urodzajną (glebotwórczą) wyniesie do 56520 Mg w procesie odzysku R3 i R5. Wnioskodawca będzie ubiegać się o decyzję na przetwarzanie odpadów zgodnie z ustawą z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o. Przedsięwzięcie zakwalifikowano do § 3 ust. 1 pkt 82 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. Analiza wniosku wykazała, że w procesie odzysku zostaną wykorzystane odpady w ilości ponad 10 t na dobę, w związku z powyższym zachodzi wątpliwość, czy przedsięwzięcie powinno zostać zakwalifikowane do § 2 ust. 1 pkt 47 r.p.z.o.ś. Do dnia wejścia w życie przywołanego rozporządzenia obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 71). Rekultywacja składowisk wymieniona była w § 3 ust. 1 pkt 80 cyt. rozporządzenia. Niezależnie od ilości wykorzystywanych odpadów w procesie rekultywacji składowiska, przedsięwzięcie kwalifikowane było do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Czy przedsięwzięcie polegające na rekultywacji składowiska odpadów komunalnych (inne niż niebezpieczne i obojętne) przy wykorzystaniu odpadów w procesie odzysku w ilości ponad 10 t na dobę (odpady będą przetwarzane do zakończenia rekultywacji) należy zatem kwalifikować do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, czy jednak planowane zamierzenie powinno zostać zakwalifikowane do przedsięwzięć zawsze znacząco oddziaływać na środowisko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX